Edukacyjna strategia

strategiaDobra organizacja w procesie uczenia się to klucz do efektywności. W związku z tym, że szkolne zajęcia już się rozpoczęły, postanowiliśmy przygotować specjalny poradnik, który pomoże uczniom zostać znakomitymi strategami oraz zaplanować pracę i naukę na cały tydzień.

 

Bardzo ważne jest sprawowanie kontroli nad swoimi obowiązkami, bo za podstawowy element każdej strategii można uznać uporządkowanie. Kluczowe będzie tutaj utrzymanie koncentracji na odpowiednim poziomie. O tym, jaki wpływ na skupienie ma dieta, pisaliśmy przy innej okazji, dlatego teraz pod lupę weźmiemy organizację czasu i otoczenia, by osiągnąć jak najlepszy efekt.

 

Pierwszy krok to porządek. Nie ulega wątpliwości, że otoczenie ma ogromny wpływ na naszą koncentrację. Jeżeli na miejscu pracy panuje bałagan, trudniej będzie nam się skupić. Porozrzucane rzeczy działają rozpraszająco, bo zamiast skupić się na konkretnym celu, swoją uwagę przenosimy właśnie na nie. Dlatego zanim siądziemy do książek, powinniśmy uporządkować naszą „pracownię”. Można tutaj zauważyć pewną analogię. Jeżeli miejsce pracy jest uporządkowane, mózg również zaczyna działać w bardziej „uporządkowany sposób”. Jak to osiągnąć?

 

Najlepiej zacząć od sprzątnięcia pomieszczenia, w którym będziemy się uczyć. Należy usunąć wszystkie przedmioty, które mogą absorbować naszą uwagę. Pokój powinien być też odpowiednio oświetlony i przewietrzony. Dzięki temu nasz organizm będzie się znajdował w optymalnych warunkach do pracy. Należy pamiętać, że powinniśmy się skupić tylko na nauce. Aby osiągnąć jak najlepsze skupienie, powinniśmy wyciszyć wszystkie urządzenia mobilne, wyłączyć odbiorniki i nie korzystać z komunikatorów internetowych. W ciszy i spokoju będzie łatwiej o odpowiednią koncentrację.

 

Po drugie, tworzymy plan działania. Właściwe rozłożenie obowiązków i stawianie sobie jasno określonych celów okazuje się bardzo pomocne. Właśnie dlatego proces uczenia się należy dobrze zaplanować. Warto zacząć od rozpisania w kilku punktach tego, co chcemy osiągnąć. Kiedy mamy klarowny cel, nauka przestaje być „bezsensownym wkuwaniem”. Początkowo plan nie powinien zawierać wielu założeń. Jak wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano, a do perfekcji dochodzi się małymi kroczkami.

 

Trzecim krokiem naszego poradnika jest motywacja. Warto zadbać o to, by po wykonaniu obowiązków, czekała na nas nagroda. Można na przykład ustalić sobie czas nauki w taki sposób, by później obejrzeć film. Powiedzmy, że seans rozpoczyna się o godzinie 20, dlatego naukę rozpoczynamy o 18. Tym sposobem sami wyznaczamy sobie czas na przyswojenie materiału.

 

Należy pamiętać, że osiągnięcie odpowiedniego poziomu koncentracji nie zamyka się w wymienionych krokach, ale w dużej mierze zależy od naszego stylu życia. Na efektywność pracy wpływa wspomniana dieta, ilość snu, czas spędzany na świeżym powietrzu, a także sport. Więcej informacji na ten temat zawarliśmy w naszym kursie koncentracji, na który serdecznie zapraszamy.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis