Jak spędzić wakacje w mieście? cz. I

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i uczniowie rozpoczęli już odliczanie do końca roku szkolnego. Ale co robić, kiedy upragnione wolne dni w końcu nadejdą? Jak możemy zorganizować dzieciom czas, jeśli dwumiesięczny wyjazd nie wchodzi w grę?

Rozterki czasu wolnego

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy w upragnione wolne dni czujemy powiew nudy. Jako rodzice, często pracujący niemal przez cały rok, nie jesteśmy w stanie rzucić wszystkiego i wyjechać na długie wakacje. A dzieci przecież nienawidzą nudy. Co możemy zrobić kiedy świeci słońce albo pada deszcz? Jak korzystać z uroków miejsca naszego zamieszkania? Jak zorganizować czas, kiedy w końcu wyjedziemy na upragnione wakacje? Spróbujmy odpowiedzieć sobie na te pytanie i raz na zawsze skończyć z nudą.

Wakacje w naszej okolicy

Będąc na miejscu, też możemy ciekawie spędzić czas z naszymi pociechami. Nie musimy wcale ograniczać się do domowych zabaw i gier, które często powtarzane nie są już tak atrakcyjne. Wystarczy wziąć mapę w dłoń (lub skorzystać z Internetu) i rozejrzeć się za najciekawszymi miejscami w naszej okolicy. Wtedy z pewnością dojdziemy do wniosku, że jesteśmy w stanie zapewnić naszemu dziecku szereg atrakcji na świeżym powietrzu, np.:

• zorganizować jednodniową wyprawę po najbliższej okolicy,
  • wybrać się na półdniową wycieczkę do zoo, parku (tego zwykłego czy rozrywki), planetarium, na piknik czy nad rzekę,
  • postawić na wycieczki edukacyjne do takich miejsc jak muzeum, teatr czy kino.

Uroki lokalnych ośrodków kulturalnych…

Takie ośrodki jak domy kultury czy wspomniane muzea, teatry i kina często mają w swojej ofercie specjalne zajęcia dla dzieci. Warto się z nimi zapoznać i znaleźć coś, co wiązałoby się z zainteresowaniami naszego dziecka. Władze miasta czy mniejszych miejscowości najczęściej dbają o to, by dzieci nie nudziły się w trakcie wakacji. Jeśli nie jesteśmy w stanie poświęcić naszym pociechom całego dnia, to jest to znakomita alternatywa spędzania wolnego czasu.

… i oświatowych

Może to zabrzmieć dziwnie, ale w trakcie wakacji możemy wysłać dziecko do szkoły. Bez obaw, nie chodzi tu wcale o dodatkowe zajęcia lekcyjne, ale o dobrą zabawę. Ośrodki oświatowe organizują różnego rodzaju zajęcia dla dzieci, dzięki którym mogą one poszerzać swoją wiedzę z dziedzin wpisujących się w ich zainteresowania. Warto zatem przejrzeć ofertę szkół czy bibliotek i zapisać dziecko na:

• półkolonie,
  • zajęcia tematyczne,
  • wycieczki plenerowe, gdzie nasze pociechy będą spędzać czas ze swoimi kolegami i koleżankami.

Na plaży fajnie jest

Wakacje kojarzą nam się przede wszystkim ze słońcem i plażą. Nie zawsze trzeba wyjeżdżać do ciepłych krajów, by spędzić miło czas nad wodą i trochę się opalić. Możemy rozejrzeć się za basenami i parkami wodnymi, które znajdują się w naszej okolicy. Miejskie ośrodki kultury często posiadają własne baseny, z których w trakcie wakacji dzieci mogą korzystać za niższą opłatą lub całkowicie za darmo. A jeśli ktoś woli bardziej naturalne plażowanie, to w pobliżu z pewnością znajduje się jakieś jezioro.

Trochę aktywności

Wolny czas to nie tylko wypoczynek. Warto zadbać o to, by nasze pociechy mogły się trochę wyszaleć. Weźmy do ręki mapę i sprawdźmy, gdzie znajdują się:

• parki,
  • place zabaw,
  • obiekty sportowe,
  • bezpieczne drogi rowerowe.

Ruch na świeżym powietrzu to podstawa zdrowego trybu życia. Korzystajmy z pięknej pogody i zagrajmy z dzieckiem w piłkę, tenisa czy badmintona.