Jak wybrać książkę dla dziecka? cz. I

O tym, że warto czytać książki, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Lektura rozwija, wzbogaca słownictwo i ma korzystny wpływ na wiele innych rzeczy. A czytać można już od najmłodszych lat.

 

Taki duży, taki mały

Warto pamiętać, że książki nie są przeznaczone jedynie dla starszych dzieci. Obecnie w sklepach jest tak ogromny wybór, że bez problemu znajdziemy tytuły dla naszych pociech niezależnie od ich wieku. Trzeba tylko przyjąć odpowiednie kryteria.

 

Książki dla niemowląt

W księgarniach znajdziemy już tytuły przeznaczone dla bardzo małych dzieci. Wybierając coś dla niemowlaka, musimy pamiętać, by były to książeczki:

  • kontrastowe, czyli czarno-białe,
  • sztywne, najlepiej kartonowe,
  • bez ostrych rogów.

Świat niemowląt jest nieostry, dlatego w tym przypadku najlepiej sprawdzają się czarno-białe ilustracje. Nie ma sensu wybierać tych tytułów, do których dziecko będzie musiało jeszcze dorosnąć, o wiele lepiej jest wybrać coś „na teraz”. Nasza pociecha będzie miała z tego większy pożytek.

 

Coś na roczek

Dla dzieci 1+ doskonale sprawdzą się książki, które:

  • są wykonane z trwalszej tektury,
  • zawierają dużo obrazków,
  • skupiają się wokół konkretnego tematu.

Lektury z dużą ilością obrazków znakomicie sprawdzają się przy nauce mówienia. W tym przypadku bardzo dobrze jest dobrać tytuł wpisujący się w zainteresowania naszego dziecka. Jeżeli wiemy, że lubi zwierzątka, idealnych wyborem będzie książeczka ze zwierzątkami.

 

Mam już dwa lata

Jeśli chodzi o dzieci powyżej drugiego roku życia, to warto nieco podnieść poziom trudności. W tym przypadku idealnym wyborem będą książki:

  • z krótkimi dialogami,
  • z dużą liczbą kolorowych obrazków,
  • będące bajkami terapeutycznymi.

Dwulatkom śmiało możemy czytać klasykę literatury dziecięcej, np. Jana Brzechwę. Dwa lata to również doskonały wiek, by dziecko zaczęło pojmować czytanie jako świetną zabawę. W tym celu możemy wypróbować nowsze pozycje przeznaczone dla tej kategorii wiekowej. To również idealny moment na wprowadzenie bajek terapeutycznych, np. o korzystaniu z nocniczka czy o żłobku.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis