Jak rozwijać zmysły przez zabawę cz. I

Powszechnie znanym faktem jest, że zmysły człowieka są ze sobą powiązane. Dzięki temu możemy poprawnie odbierać rzeczywistość i w pełni na nią reagować. Dlatego ważne jest, by te zmysły rozwijać.

 

Otwórzmy się na świat

Człowiek swój rozwój zaczyna już od najmłodszych lat. W stymulacji zmysłów mogą pomóc różnego rodzaju zabawy. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Bodźce docierają do nas od pierwszego dnia życia, kiedy to zaczynamy poznawać świat poprzez dotyk. Odpowiednio dobrane zabawy pozwolą dziecku na pobudzenie zmysłów i zachęcą je do zgłębiania własnych doświadczeń za pomącą dotyku, węchu i słuchu. A takie połączenie ma znakomity wpływ na pamięć i koncentrację.

 

Kreatywność gwarantuje sukces

Zasada przy doborze zabaw jest bardzo prosta – ma być kreatywnie! Tutaj nie liczą się pieniądze, a wyobraźnia. Śmiało możemy skorzystać z tego, co aktualnie mamy pod ręką i puścić wodze fantazji. Oto kilka przykładów.

 

Domowy kurs rzeźbiarstwa

Własnoręcznie wykonana masa solna to doskonały trening sprawności manualnych. Poza tym pobudza wyobraźnię, bo można z niej tworzyć rozmaite kształty. Później możemy je dodatkowo pomalować. Do przygotowania masy solnej potrzebne będą:

  • łyżka mąki,
  • szklanka soli,
  • ½ szklanki wody.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w następujący sposób:

  • mąkę i sól wsypujemy do miski, po czym dolewamy wodę,
  • wyrabiamy masę za pomocą rąk,
  • aby zabarwić masę, możemy do niej dodać różnych naturalnych składników, np. kakao, kurkumę, paprykę, cynamon.

Jak widać, już samo przygotowanie masy może stanowić doskonałą zabawę.

 

Zapraszamy na koncert

Wiadomo nie od dziś, że muzyka ma bardzo dobry wpływ na rozwój człowieka. Nie musimy od razu inwestować w pianino, wystarczy że sami zrobimy instrumenty i urządzimy sobie mały koncert. Możemy je wykonać z ryżu, grochu czy makaronu. Wspomniane składniki wsypujemy do plastikowych pojemników. Taka zabawa pobudza zmysł słuchu, doskonali wyczucie rytmu i rozwija wrażliwość na dźwięk.

 

Malunek krok po kroku

Mimo tego, że małe dzieci nie mają aż tak rozwiniętych zdolności manualnych, też mogą uczestniczyć w zabawach sensorycznych. Ta konkretna jest przeznaczona zarówno dla tych najmłodszych, jak i starszych pociech. Chodzi o malowanie rękami i stopami. Dzięki tej zabawie młodzi artyści mogą dać upust swojej fantazji, a także przygotować niecodzienną laurkę dla kogoś bliskiego. A takie prezenty o wiele bardziej zapadają w pamięć niż gotowe produkty.

 

Nie wszystko złoto, co się świeci

Skoro już o niecodziennych prezentach mowa, warto wspomnieć o innej zabawie. Można ją nazwać zabawą w jubilera. Do tego będziemy potrzebować makaronu, najlepiej kilka rodzajów, i sznurka. Makaron nawlekamy na sznurek, związujemy dwa końce ze sobą i tym sposobem otrzymujemy naszyjnik. Dzięki temu rozwijamy zdolności manualny i trenujemy własną cierpliwość.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis