Wykreujmy sobie świat

Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w dzisiejszym świecie odgrywa kreatywność. Przydaje się w szkole, w życiu codziennym, a przede wszystkim w pracy. Warto więc pomóc dziecku, by pielęgnowało w sobie tę cechę.

 

Czym jest kreatywność?

Definicję kreatywności najlepiej przedstawia jej uosobienie. Osoba kreatywna to taka, która jest zdolna do tworzenia czegoś nowego i oryginalnego. Aby wykryć w młodym człowieku zalążek tych cech, warto mu się lepiej przyjrzeć. Kreatywne dziecko:

  • jest wesołe,
  • jest pomysłowe,
  • rzadko się nudzi,
  • jest lubiane wśród rówieśników,
  • ma skłonności do tworzenia,
  • potrafi rozwiązywać swoje problemy.

 

Nie od razu Rzym zbudowano

Kreatywność, jak każdą z dobrych cech, trzeba odpowiednio pielęgnować. To rodzice decydują o tym, czy ich dzieci będą kreatywne i pomysłowe. Wszystko zaczyna się od odpowiedniego wsparcia. Musimy pozwolić dziecku na puszczenie wodzy fantazji poprzez różnego rodzaju eksperymenty, doświadczenia i stymulację.

 

Pobałagańmy trochę

Ważne jest, byśmy też byli kreatywni. Nie bójmy się bałaganić przy różnego rodzaju zabawach. Razem z dzieckiem przeprowadzajmy doświadczenia fizyczne i chemiczne, pokazujmy mu, jakie prawa rządzą światem. Dzięki temu nie tylko rozbudzimy w nim ciekawość, ale zachęcimy do dalszego poznawania świata.

 

Kreatywne wycieczki

Pewne miejsca o wiele bardziej wzmagają kreatywność. W naszym interesie leży to, by zabierać tam nasze dzieci. Dobrze jest udać się na wycieczkę do muzeum, teatru czy kina, a przy wyborze takiego miejsca kierować się zainteresowaniami naszej pociechy. Czasem takie wycieczki można odbywać też w wyobraźni. Opowiadając dziecku bajki i czytając książki, również rozwijamy jego pomysłowość.

 

Indywidualizm

Ludzie kreatywni to indywidualiści. Po prostu lubią się wyróżniać. Właśnie dlatego powinniśmy dziecku pozwolić wyrażać siebie, np. poprzez unikatowy strój lub jego element. Mając na uwadze zainteresowania naszych pociech możemy je zapisać na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe, np. naukę śpiewania lub gry na jakimś instrumencie. Ważne, by rozwijało swoje pasje. I pozwólmy dziecku na popełnianie błędów. Nic tak nie uczy jak własne błędy.

 

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Indywidualizm nie oznacza tego, że możemy na dalszy plan zepchnąć wspólne spędzanie czasu. Powinniśmy robić z dzieckiem jak najwięcej rzeczy, być razem, nie obok siebie. Możemy przecież poświęcić odrobinę czasu, by zgłębiać zainteresowania pociech razem z nimi. Wówczas będziemy mieli więcej tematów do rozmowy. A rozmowa jest bardzo ważna. I pamiętajmy. Dajmy w tej rozmowie dziecku wyrazić siebie.

 

Po teorii przychodzi praktyka

Kiedy już odpowiednio pomożemy naszym pociechom, z pewnością będą one w stanie wykorzystać nabytą kreatywność. Ale pamiętajmy – ta cecha potrzebuje stałej pielęgnacji. Tutaj ogromną rolę pełnią zajęcia dodatkowe. Nauka jest bardo ważna, a nic nie jest tak efektywne jak kreatywne podejście do sprawy. W naszych kursach staramy się pobudzić wyobraźnię dziecka, co bezpośrednio wiąże się z kreatywnością. Objawia się to poprzez budowanie historyjek według własnego uznania i dobieranie skojarzeń bez żadnych ograniczeń. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że pierwszym krokiem do kreatywności jest zniesienie wszelkich granic.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis