Stres w życiu nastolatka

1. Dobry i zły stres

Od dawna wiadomo, że stres nie sprzyja zapamiętywaniu i koncentracji. Odczuwają go wszyscy, każdy jednak inaczej. Pewien poziom stresu jest nam bardzo potrzebny – mówimy wtedy o EUSTRESIE. Taki stres mobilizuje nas do wstania z łóżka, umycia się i staranności w obowiązkach dnia. Jeśli jednak czujemy się zbytnio pobudzeni, boimy się czegoś- to stan, w który nazywa się DYSTRESEM. Wówczas czujemy się bardzo nerwowi, mamy smutne myśli, brakuje nam energii.

2. Dotyka każdego

Stres jest naturalną reakcją organizmu człowieka i zjawiskiem powszechnym. Pojawia się w określonych sytuacjach i wymaga mobilizacji i energii do działania. Stres zawsze był obecny w szkole. Większość uczniów czuje go przed kartkówką, sprawdzianem, pytaniem. Prawdopodobnie nie ma ucznia, który nie czułby pobudzenia przed takimi sytuacjami. Ciekawostką jest jednak fakt, że niektórzy stresują się na tzw. „zdrowym” poziomie, są więc zaangażowani by np. kartkówkę napisać najlepiej jak się da, pracują pilnie do końca i nie odpuszczają. Są i tacy, którzy odczuwają stres zbyt silny, wówczas wiedza, której się uczyli zostaje niejako „zablokowana” i trudno ją wydobyć z przestrzeni mózgu. Taką sytuację potwierdzają badania naukowe, stres blokuje pamięć i zaburza sprawne funkcjonowanie umysłu. Co może stresować ucznia lub studenta:

• niezapowiedziana kartkówka,
    • sprawdzian pisemny
    • zbyt wysokie oczekiwania rodziców
    • zbyt wymagający nauczyciel,
    • złe oceny,
    • strach przed odpowiedzią ustną,
    • obawa ośmieszenia się przed klasą,
    • złośliwości kolegów i nauczycieli,
    • brak akceptacji wśród kolegów,
    • egzaminy (matura, badanie wyników klas VI),
    • wezwanie rodziców do szkoły,
    • rozmowa z dyrekcją,
    • utrata poczucia bezpieczeństwa,
    • domowe problemy.

Mały Chłopiec, Ukrywanie, Smutny, Dziecko, Strach

3. Czy można go oswoić ?

Zakładając, że stres dotyczy wszystkich i zostanie z nami do końca naszych dni – warto, a nawet powinniśmy go oswoić, czyli nauczyć się z nim żyć tak by nam nie przeszkadzał. Oto kilka najpopularniejszych sposobów, które warto przemyśleć

• rozładuj emocje przez: spacer, sport, gry zespołowe czy towarzyskie,
  • odpoczywaj robiąc coś , co sprawia Ci przyjemność (czytanie książki, słuchanie muzyki).
  • dla relaksu oglądnij komedię, śmiech znakomicie rozładowuje napięcie,
  • odżywiaj mózg prawidłowo, można dzisiaj być przekarmionym ale niedożywionym – mózg potrzebuje posiłków z dużą ilością magnezu, żelaza, witamin – znajdziesz to min. w orzechach, płatkach owsianych, bananie czy warzywach,
  • śpij odpowiednio długo – by mózg ucznia wypoczął potrzebuje co najmniej 8 h snu z czego 2h powinny być przed północą – wtedy najbardziej regenerujesz organizm,
  • planuj swoje obowiązki – nie pozwól by rozpraszacze ( komputer, telewizor ) kradły ci energie i czas,odpoczywaj świadomie – nie mieszaj tego czasu z innymi zajęciami,
  • naucz się myśleć pozytywnie – czyli pracuj na maksimum swoich możliwości a potem spokojnie i z wiarą w siebie podchodź np. do sprawdzianów,
  • polub siebie ze wszystkimi zaletami i wadami – nikt nie jest doskonały!