10 zasad skutecznego uczenia się!

Dzisiaj pokażę Ci, jak prawidłowo się uczyć. Nieważne, czy uczysz się codziennie, czy tylko raz do czasu – możesz sprawić, aby nauka była skuteczniejsza.

 

 1. 1Używaj pamięci 

 

 1. Gdy już przeczytasz stronę książki, odwróć wzrok i przypomnij sobie jej główne
  idee. Spróbuj przypominać sobie te idee wchodząc do innego pomieszczenia niż to, w którym się ich nauczyłeś. 

 

 1. 2. Sprawdzaj swoją wiedzę

 

 1. Na każdy temat i możliwie jak najczęściej. Fiszki są Twoimi najlepszymi przyjaciółmi.

 

 

 1. 3. Zbrylaj zadania 

 

 1. Zbrylanie polega na zrozumieniu i ćwiczeniu rozwiązywania danego zadania,  tak by rozwiązanie pojawiało się natychmiast. Gdy już rozwiążesz zadanie, przećwicz je ponownie. Upewnij się, że potrafisz je rozwiązać krok po kroku bez żadnej pomocy.

 

 

 1. 4. Stosuj odraczane powtórki 

 

 1. Podobnie jak sportowcy zaplanuj swoje sesje uczenia się w ciągu dnia, robiąc pomiędzy nimi przerwy. Twój mózg jest jak mięsień – nie zniesie zbyt długich ćwiczeń naraz.

 

 

 1. 5. Wykorzystuj różne techniki pamięciowe do rozwiązywania zadań 

 

 1. nigdy nie ćwicz zbyt długo z użyciem jednej techniki,
 2. – łącz różne typy zadań,
 3. – po każdym zadaniu domowym lub teście przejrzyj swoje błędy, postaraj się zrozumieć dlaczego je popełniłeś, a następnie rozwiąż ponownie zadania,
 4. – pisz ręcznie (nie na komputerze)  – zapisuj po jednej stronie treść zadania, a po drugiej jego rozwiązanie – pisanie ręczne powoduje tworzenie silniejszych śladów pamięciowych w mózgu,
 5. – możesz sfotografować albo zeskanować swoje notatki i wprowadzić je do aplikacji na smartfonie,
 6. – wybieraj w sposób losowy zadania z podręcznika i sprawdzaj czy  jesteś w stanie rozwiązać je bez podpowiedzi.

 

 

 1. 6. Rób sobie przerwy

 

 1. Zdarza się, że nie potrafisz rozwiązać zadania za pierwszym razem, gdy je zobaczysz. Dlatego lepiej jest się uczyć odrobinę każdego dnia, niż na raz wszystkiego. Kiedy czujesz frustrację zrób sobie przerwę, tak by inna część Twojego mózgu mogła przejąć pałeczkę i rozwiązywać problem w tle.

 

 

 1. 7. Używaj pytań i prostych analogii

 

 1.  Gdy masz problem ze zrozumieniem zagadnienia pomyśl sobie „ Jak mógłbym to wyjaśnić, by zrozumiał to dziesięciolatek?” Używaj analogii, porównuj dane pojęcia do innych różnych bliskich Tobie rzeczy. Nie wyjaśniaj pojęć tylko w myślach – powiedz je na głos lub zapisz. To pisanie bądź mówienie sprawia, że głębiej kodujesz to, czego się uczysz.

 

 

 1. 8. Skup się 

 

 1. Wyłącz wszystkie rozpraszające urządzenia, wycisz dźwięki w komputerze i telefonie komórkowym, a następnie ustaw minutnik na 25 minut. Przez ten czas skoncentruj się i pracuj tak wydajnie jak potrafisz. Gdy minutnik zadzwoni, zrób sobie przerwę. Taki sposób może naprawdę posunąć Twoją naukę do przodu.

 

 

 1. 9. Zaczynaj od najtrudniejszych zadań 

 

 1. Zrób najtrudniejszą rzecz danego dnia wcześnie rano, kiedy jesteś rześki i wypoczęty.

 

 

 1. 10. Stosuj technikę pamięci umysłowego kontrastu 

 

 1. Pomyśl o swojej aktualnej sytuacji i zestaw ją z tym miejscem, w którym chciałbyś się znaleźć, gdy skończysz naukę. W swoim kąciku do nauki umieść zdjęcie lub napis, które będą Ci przypominać o tym marzeniu. Patrz na to, kiedy Twoja motywacja osłabnie.

 

 

 

STOSUJ TE ZASADY W SWOJEJ NAUCE,
a zobaczysz jak szybko i skutecznie poprawisz swoje oceny!

 

 

Na podstawie książki B. Oakley „Głowa do liczb”- Helion, Gliwice 2015

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis