Poradnik wakacyjny

Dla naszych uczniów przygotowaliśmy garść porad wakacyjnych.
Zapoznaj się z nimi, a z pewnością wakacje to będzie miło spędzony czas.
Dzisiaj pierwsze z nich 😉

1. Chroń skórę przed słońcem – używaj kremu do opalania z wysokim filtrem zawsze,
gdy pojawiasz się na zewnątrz. Nie ma nic gorszego, niż piekące poparzenia słoneczne,
przez które trzeba spędzać słoneczne dni w zamknięciu.

2. Chroń oczy przed słońcem – noś okulary z filtrami UVA/UVB.
Zbyt duża ilość światła i zawarte w nim promieniowanie mogą wywołać ból oczu i ich naświetlenie.
Oczy masz jedne – dbaj o nie.

3. Pij wodę – dużo wody – Twój organizm w większości składa się z wody
i potrzebuje jej do właściwego funkcjonowania.
Od odpowiedniego nawodnienia zależy również Twoje samopoczucie i ilość energii.

Odwodnienie często wywołuje ból głowy – zanim sięgniesz po tabletkę,
wypij kilka szklanek wody i poczekaj chwilę – powinno pomóc.

4. Ustaw numer ICE w telefonie – In Case of Emergency (I.C.E.)

– wybierz spośród kontaktów numer telefonu do bliskiej osoby,
którą należy powiadomić w razie wypadku. W opisie tego kontaktu wpisz przedrostek ICE
np. „ICE Mama”. W razie wypadku i utraty świadomości ułatwisz udzielenie Ci pomocy.
Jest to szczególnie ważne, jeżeli cierpisz na jakiekolwiek przewlekłe choroby.

5. Zapamiętaj swój numer oraz co najmniej dwa inne – jeżeli zgubisz się
i zostaniesz bez telefonu, to ta wiedza może okazać się bardzo przydatna.
Jednym ze sposobów ułatwienia sobie nauki numerów jest podzielenie go
na trzy sekcje po trzy cyfry np: 987 654 321lub też zapamiętanie za pomocą haków pamięciowych.
Wystarczy wówczas stworzyć historyjkę w której cyfry zostaną zastąpione hakami, które swym wyglądem przypominają te cyfry (1- świeca, 2 – łabędź, 3 – jabłko, 4 – krzesło, 5 – dźwig, 6 – ślimak, 7 – kosa, 8
– bałwan, 9 – balon, 0 – jajo). Np. 999 – trzy czerwone baloniki poleciały do nieba,
aby zawiadomić strażaków o pożarze).

6. Powiedz „NIE”, gdy nie zgadzasz się z czyimś niebezpiecznym pomysłem

– wiele wypadków bierze swój początek od presji grupy rówieśniczej i stwierdzeń w stylu:
„Założę się, że tego nie zrobisz.” Lepiej zatem odpowiedzieć: „Masz rację. NIE zrobię.”
niż spędzić całe wakacje w gipsie.

7. Zawsze zaplanuj alternatywną drogę powrotu – jeżeli wybierasz się w nieznane miejsce,
dowiedz się jakie autobusy tam jeżdżą i miej ze sobą drobne na bilet,
gdyby okazało się, że to jedyna droga powrotna.

Justyna Kantyka