Jak zaangażować dziecko w obowiązki domowe?

Zaangażowanie dziecka w wypełnianie domowych obowiązków jest bardzo ważne. Dzięki temu nasze pociechy aktywnie uczestniczą w życiu rodzinnym, a kiedy już wkroczą w dorosłość, do swojego nowego domu wniosą wiele pozytywnych wartości.

Nigdy nie jest za wcześnie

Przy podziale obowiązków należy pamiętać, że dziecko nigdy nie jest za małe. Wiadomo, dwu czy trzylatki nie będą w stanie obsłużyć odkurzacza, ale dadzą sobie radę z układaniem swoich zabawek. Obowiązki należy przydzielać stopniowo. Zaczynamy od małej ilości i odpowiednio dostosowujemy je do wieku dziecka. Tym samym od ułożenia zabawek czy odłożenia klocków na swoje miejsce przechodzimy do odkładania talerzy do zlewu czy zmywania.

Łączymy przyjemne z pożytecznym

Dla maluchów pomoc w domu może być świetną zabawą. Problem polega na tym, że możemy je bardzo łatwo zniechęcić. Najczęściej popełniane błędy to wyręczanie dziecka i poprawianie wszystkiego, co zrobi. Z czasem znajdziemy się w sytuacji, w której cały dom będzie na naszej głowie. Powinniśmy chwalić i doceniać nasze pociechy, bo to stanowi dodatkową motywację do wypełniania obowiązków. Na początku możemy uczestniczyć w tych czynnościach, dając odpowiedni przykład, ale z czasem dzieci powinny stać się samodzielne.

Obowiązki dla trzylatka

Aby ułatwić nieco przydział obowiązków w stosunku do wieku,  prezentujemy kilka przykładów. Małe dzieci nie będą w stanie same wykonać wielu prac domowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczestniczyły w nich w charakterze pomocnika. Trzylatki mogą:

• odnosić zabawki na miejsce,
  • same się ubierać i składać ubrania,
  • pomagać w nakrywaniu do stołu,
  • odnosić naczynia na miejsce.

Obowiązki dla cztero i pięciolatka

Im dalej w las, tym więcej drzew, a im dziecko starsze, tym więcej obowiązków. W przypadku cztero i pięciolatków możemy poszerzyć nieco zakres prac domowych. Dziecko w tym wieku może:

• sprzątać swój pokój (przy drobnej pomocy rodzica),
  • pomagać w nakrywaniu i sprzątaniu stoły,
  • pomagać w sprzątaniu (np. samodzielnie wycierając kurze czy zamiatając),
  • składać swoje ubrania.

Obowiązki dla sześcio i siedmiolatka

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym można angażować w większą ilość prac domowych. Oczywiście należy pamiętać o obowiązkach, które nasze pociechy wykonywały już wcześniej. Sześcio i siedmiolatki mogą:

• sprzątać swój pokój (już samodzielnie),
  • nakrywać do stołu,
  • pomagać w sprzątani (do wspomnianych wcześniej czynności możemy dołożyć układanie rzeczy),
  • pomagać w zmywaniu (np. wycierając naczynia).

Obowiązki dla dzieci w wieku od ośmiu do dziesięciu lat

W tym wieku nasze pociechy przestają być już maluchami i mogą uczestniczyć w wypełnianiu wielu obowiązków. Poza tym większość prac domowych mogą wykonywać już samodzielnie. Dzieci w tym przedziale wiekowym mogą:

• robić sobie kanapki,
  • sprzątać swój pokój,
  • pomagać w przygotowaniu rodzinnego posiłku,
  • pomagać w sprzątaniu (tutaj dodajemy odkurzanie i mycie podłóg),
  • samodzielnie ścielić łóżko,
  • składać i układać w szafie swoje ubrania.

Obowiązki dla dzieci w wieku od dziesięciu do dwunastu lat

Na tym etapie dziecko staje się już nastolatkiem i może uczestniczyć we wszystkim, co robimy w domu i poza nim. Do jego obowiązków należą:

• samodzielne lekkie zakupy,
  • przygotowywanie prostych posiłków,
  • pomoc młodszemu rodzeństwu,
  • wyprowadzanie psa (lub zajmowanie się innym zwierzątkiem domowym).

Należy pamiętać, że to młodsze dzieci najchętniej angażują się w prace domowe. Warto wykorzystać ten moment i pokazać dziecku, że pomoc w codziennych czynnościach to dobra zabawa. Dzięki temu uczymy nasze pociechy koncentracji. W tym przypadku możemy również korzystać z metod Europejskiego Instytutu Szkoleniowego, np. kursu Technik Pamięciowych, dzięki któremu dziecko z łatwością zapamięta listę zakupów. Bo nauka przydaje się nie tylko w szkole, ale też w życiu codziennym.