Prezentowy zawrót głowy

Rozpoczął się już mikołajkowo-przedświąteczny szał na prezenty. W związku z tym sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem różnego rodzaju zabawek. Ale kiedy jest już po wszystkim, pojawia się ten smutny moment, kiedy dziecko odrzuca otrzymaną zabawkę w kąt.

 

Marsz do kąta!

Nie da się ukryć, że dzieci stanowią grupę bardzo wymagających klientów. Często ich zachwyt danym produktem jest krótkotrwały. Każdy rodzic zna sytuację, w której dziecko z zainteresowaniem bawi się nową zabawką, a po 5 minutach rzuca jest nią znudzone. Sklepowy asortyment jest tak ogromny, że wybór prezentu to nie lada wyzwanie.

 

Ulotne atrakcje

Zabawki można podzielić na grupy, wśród których można wyróżnić kilka najbardziej popularnych. Niemal w każdym sklepie będą pluszaki, lalki, figurki, gry, roboty czy samochody. Te zabawki można uznać za najbardziej standardowe, co wiąże się z pewnymi problemami. Wybór jest tak szeroki, że dziecko zazwyczaj cieszy się z prezentu tylko do chwili, w której wypatrzy coś bardziej atrakcyjnego.

 

Jakość, a nie ilość

Nie zapominajmy jednak, że prezenty mogą stanowić długotrwałą rozrywkę. Sukces można osiągnąć tylko wtedy, gdy pod uwagę weźmiemy kilka podstawowych kryteriów wyboru. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę jakość danej zabawki. Ilość czy cena wcale nie gwarantują długich godzin dobrej zabawy, dlatego warto skupić się na jednym, wymarzonym prezencie.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Następnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. Powinniśmy od razu odrzucić niepewne źródła pochodzenia zabawek i wybierać tylko te z atestem. Wybierając produkt wykonany z nietrwałego materiału, ryzykujemy, że zabawa będzie trwała tylko w Wigilię.

 

Wiek gra rolę

Kolejne kryterium to korzyści związane z rozrywką. Warto przyjrzeć się grom i zabawkom edukacyjnym, które wcale nie muszą być nudne. W tym przypadku pojawia się jednak kolejna trudność. Prezent powinniśmy dobrać tak, by był dostosowany do danej grupy wiekowej. Nie warto kupować zabawek czy gier, z którymi dziecko nie będzie w stanie sobie poradzić. Takie z pewnością powędrują od razu na półkę i będą się kurzyć.

 

Klocki dla każdego

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, można wymienić kilka konkretnych propozycji. Dobrym wyborem będą klocki. Dla młodszych dzieci polecamy te wykonane z drewna, najlepiej duże, a dla starszych te, które składają się z większej ilości elementów. Klocki kształtują umiejętności grafomotoryczne, koncentrację i wyobraźnię.

 

Może zagramy partyjkę?

Polecamy również gry planszowe i karciane. O zaletach tego rodzaju rozrywki wspominaliśmy już wielokrotnie, dlatego nie ma potrzeby, by je dodatkowo zachwalać. Wspomnijmy jedynie, że rozwijają umiejętność samodzielnego myślenia i radzenia sobie w różnego rodzaju sytuacjach.

 

Układanie jest fajne

Znakomitą opcją będą układanki i puzzle. Te doskonale ćwiczą wyobraźnię, a także uczą koncentracji i koordynacji. Przy tej grupie zabawek szczególną uwagę należy zwrócić na grupę wiekową, dla której zostały one przeznaczone. Dodatkowym atutem będzie również wybór motywu puzzli czy układanki w oparciu o zainteresowania naszych pociech.

 

Młodzieżowy klub książki

Dla starszych dzieci polecamy książki. Nie mówimy tutaj o lekturach szkolnych, ale literaturze popularnej i młodzieżowej. Ważne jest, by trafić w gust młodego czytelnika. Możemy zdecydować się na zakup serii książek traktujących o dzieciach czy nastolatkach w wieku naszej pociechy.

 

Wypatrujemy pierwszej gwiazdki

Dobrym pomysłem mogą okazać się różnego rodzaju zestawy młodego naukowca. Taki prezent może stanowić początek wspaniałej przyszłości. Na półkach sklepowych można znaleźć lunety, mikroskopy, a nawet całe laboratoria. Wybierając taką zabawkę, zwróćmy najpierw uwagę na to, czym interesuje się nasze dziecko. Miłośnik gwiazd i planet niekoniecznie ucieszy się z mikroskopu.

 

Lepszy model

Jeśli nasze dziecko zdołało już wykształcić jakąś pasję, to mamy ułatwione zadanie. Mogą to być zainteresowania konkretną serią filmów, książek, samochodami itp. Producenci zabawek oferują różnego rodzaju zabawki tematyczne, w tym modele do samodzielnego złożenia. Tym sposobem dziecko najpierw samo tworzy figurkę, którą później będzie się bawić.

 

Prezenty nie muszą być jednak standardowe. Możemy zdecydować się również na różnego rodzaju kursy dla dzieci, dzięki którym nasza pociecha będzie się stale rozwijać przy dobrej zabawie. Tutaj idealnym przykładem jest oferta Europejskiego Instytutu Szkoleniowego!

 

J.R.

 

 

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis