Jesień na wesoło

Jesień, zwłaszcza złota, daje nam mnóstwo możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można spacerować, zbierać liście w rozmaitych kolorach czy robić ludziki z kasztanów. Ale co zrobić, gdy się ściemnia, pada deszcz i jest coraz zimniej?

 

Nie rezygnuj ze spacerów

Kiedy jest ku temu okazja, nie powinniśmy rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Spacery sprawią, że organizm dziecka będzie odpowiednio dotleniony. Całe zmęczenie, które towarzyszy nam zimą i jesienią, może wynikać, że nie przebywamy wystarczająco na zewnątrz. Właśnie dlatego ważne jest, by wykorzystać każdą sposobność do przebywania na świeżym powietrzu.

 

Zabij nudę w domu

Zła pogoda nie musi wcale oznaczać, że dziecko będzie znudzone. Jest szereg zabaw, którym oddawać się można w domowym zaciszu. Odpowiedni dobór aktywności sprawi, że okazji do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem wcale nie ubędzie. Odrzućmy telewizję i inne tego typu rozrywki, a postawmy na coś, co uaktywni całą rodzinę.

 

Partyjka szachów? Czemu nie!

Pamiętajmy o tym, że każda wartościowa zabawa powinna czegoś uczyć. Właśnie dlatego najlepiej sprawdzają się gry planszowe, które znamy z czasów naszego dzieciństwa. Te najbardziej popularne, czyli szachy, warcaby, państwa-miasta czy memory, mają świetny wpływ na pamięć czy umiejętność strategicznego myślenia. Dzięki nim dziecko nie tylko dobrze się bawi, ale również się rozwija.

 

Ułóżmy sobie wolny czas

Poza popularnymi „planszówkami” bardzo dobrym pomysłem będą różnego rodzaju układanki. Te, które składają się dużej liczby elementów, mogą zapewnić rozrywkę na długie godziny. Uczą cierpliwości, spostrzegawczości, a także poprawiają koncentrację i zdolności manualne. Warto zatem sięgnąć po puzzle, klocki czy domino.

 

Plastusiowy pamiętnik

Jeśli jesteśmy już przy domowej aktywności, nie sposób nie wspomnieć o zabawach plastycznych. Dzięki temu stymulujemy wyobraźnię naszego dziecka, co z kolei ma wpływ na kreatywność. Możemy razem malować, rysować, wycinać, wyklejać, a także lepić z plasteliny czy masy solnej. Puszczając wodze fantazji, maluchy rozwijają tym samym sprawność manualną i grafomotoryczną.

 

Nie oddawaj „fartucha”

W dzisiejszych czasach możemy oglądać rozmaite programy telewizyjne z udziałem dzieci, również te dotyczące gotowania i pieczenia. Ale nie o oglądanie tutaj chodzi, a o praktykę. Wspólne doznania kulinarne to nie tylko świetna zabawa. Gotowanie i pieczenie pobudza wszystkie zmysły, a lepienie, wycinanie i układanie różnorodnych kształtów poprawia wspomnianą już sprawność manualną. A to właśnie ona jest najbardziej potrzebna przy nauce pisania.

 

Jak mole, to tylko książkowe

Wpływ literatury na rozwój młodego człowieka jest znanym faktem. Wariantów jest tutaj bardzo dużo. Możemy czytać dziecku i razem z dzieckiem. A jeśli chcemy urozmaicić ten czas, warto spróbować lektury z podziałem na rolę czy odgrywaniu scenek na podstawie ulubionych bajek. A wracając do aktywności plastycznych, do czytanych historii możemy tworzyć ilustracje.

 

Dobre słowo dla każdego

Polecamy również ćwiczenia rozwijające słownictwo. Bardzo dobrą zabawą będzie tutaj podawanie wyrazów na ostatnią literę. Nie wymaga ona żadnego przygotowania i jest bardzo prosta. Pierwsza osoba wymawia jakiś wyraz, a kolejna podaje kolejny, który rozpoczyna się na ostatnią literę poprzedniego. I tak w kółko. Dzięki temu rozwijamy u dziecka techniki pamięciowe i techniki skojarzeń.

 

9, 10… Szukam!

Będąc w domu, wcale nie musimy rezygnować z zabaw ruchowych. Możemy zagrać z dzieckiem w chowanego, ciepło-zimno, ciciubakę czy rzucać do celu. Oczywiście wszystko powinno odbywać się przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Przy zabawie na świeżym powietrzu czy w domu najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu. Dzięki temu aktywnie uczestniczymy w rozwoju naszego dziecka, pomagając mu w doskonaleniu wyobraźni, pamięci czy różnego rodzaju sprawności. I pokazujemy mu, że zawsze może liczyć na swoich rodziców.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis