Jestem patriotą, szanuję innych

Zbliżający się Dzień Niepodległości to znakomita okazja do promowania postawy patriotycznej. Sam patriotyzm może mieć różne wymiary, zarówno te nacechowane pozytywnie, jak i te nacechowane pejoratywnie.

Czym jest patriotyzm?

Jest to postawa, która przejawia się poprzez umiłowanie do własnej ojczyzny, rodzimej ziemi, a także gotowość do poświęcenia się dla dobra narodu. Patriotyzm bezpośrednio wiąże się z dumą z własnego dziedzictwa kulturowego, a także spełnianiem obywatelskich powinności.

Czy patriotyzm może być nacechowany negatywnie?

Z założenia są to pozytywne wartości, ale w momencie, kiedy dochodzi do niewłaściwej interpretacji, pojawia się pewien problem. Wówczas patriotyzm może być podszyty ksenofobią, ślepym nacjonalizmem czy też inną ideologią, która de facto z patriotyzmem nie ma nic wspólnego.

Kim jest patriota?

Nie może być to przecież osoba z poczuciem wyższości, propagująca nienawiść czy inne negatywne wartości. Patriotą jest ktoś, kto kocha swój kraj, ale jest otwarty na obce, dba o dobro swojego narodu, ale nie jest obojętny wobec pozostałych, pielęgnuje swoje dziedzictwo i kulturę, ale nie niszczy tym samym dziedzictwa innych narodów.

Jak nauczyć się postawy patriotycznej?

Warto pamiętać, że nauka postawy patriotycznej zaczyna się w domu. Dzień Niepodległości jest znakomitą okazją, żeby przybliżyć dziecku kilka podstawowych informacji na temat naszego kraju. Naukę należy przede wszystkim zorganizować w taki sposób, by dziecko nie czuło się znudzone i chętnie chłonęło pozytywne wartości. Warto przy tym pamiętać, że pełnimy tutaj rolę nauczyciela, ale inaczej niż robi się to w szkole.

Czy nauka patriotyzmu może być ciekawa?

Oczywiście, zwłaszcza jeśli wiąże się z dobrą zabawą. Można np. zacząć od pytania, z czym dziecku kojarzy się słowo ‘ojczyzna’. Pomocna będzie tutaj mapa myśli, którą można poznać na jednym z naszych ekursów. Warto też przygotować quiz, w którym znajdą się pytania o podstawowe informacje dotyczące Polski. Wreszcie można wprowadzić też kilka zajęć plastycznych, np. robienie „orzełków” za pośrednictwem malowanie rękoma czy przygotowywanie kotylionów.

Zdecydowanie nie, jest to postawa, którą powinno się przejawiać przez cały rok. Jeśli spełniamy swoje obywatelskie obowiązki, dbamy o środowisko czy staramy się poprawiać wizerunek naszego kraju (a nawet miejscowości, z której pochodzimy), śmiało możemy nazywać się patriotami.