Dobre wychowanie to jedna z podstaw naszego życia. Pielęgnację kultury osobistej powinno się zaczynać już od najmłodszych lat, by w życiu dorosłym nie nadrabiać pewnych braków. A najlepiej zacząć od zachowania przy stole, które możemy przecież ćwiczyć na co dzień.
Jakich czynności należy unikać podczas jedzenia wiedzą nawet najmłodsze dzieci, a przynajmniej wiedzieć powinny. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się proste, bo chyba każdy z nas co najmniej raz w życiu słyszał, że nie wolno mówić z pełnymi ustami, nie powinno się jeść za szybko i mlaskać, a także wycierać ust ręką czy którąś z części naszej garderoby. Trudności mogą pojawić się np. podczas uroczystej kolacji, przy której obowiązuje odpowiednie użycie sztućców. Nakrycie stołu nie ogranicza się wówczas do jednej łyżki, jednego widelca i jednego noża. Nie jest to jednak powód, by unikać uroczystości. Przecież wszystkiego można się nauczyć!
Zacznijmy od początku. Jednym z elementów każdego eleganckiego nakrycia jest serwetka. Może się zdarzyć, że będzie złożona w jakiś ciekawy kształt (np. łabędzia), ale nie należy jej traktować jako ozdoby. Od serwetki zaczynamy każdy posiłek, kładąc ją sobie na kolanach, by uniknąć plam na ubraniu. Jeśli na stole znajduje się łyżka, możemy być pewni, że naszą kolację bądź obiad rozpoczniemy od zupy. Uroczyste posiłki zazwyczaj składają się z wielu dań, dlatego w zastawie stołowej będą przeważnie dwa noże i dwa widelce. U góry będzie leżał widelczyk lub mała łyżeczka, która informuje nas, że na końcu zjemy deser. Trochę tego jest, jednak przy stole obowiązują proste zasady.
Zawsze sięgamy po ten element zastawy, który znajduje się najdalej od talerza. Brudne sztućce znikają, zawężając tym samym wybór kolejnych. Z każdym daniem jest ich mniej, więc problem sam się rozwiązuje. Na naszym stole znajdziemy również szklankę z napojem (najlepiej, żeby to była woda). Jeśli będziemy chcieli się napić, należy pamiętać, by wytrzeć usta serwetką. Dzięki temu unikniemy tłustych śladów na szkle.
Zasady obowiązujące przy stole można streścić w kilku zdaniach. Serwetka nie jest ozdobą. Ilość sztućców informuje, jaka liczba dać zostanie zaserwowana, a także jaka będzie ich kolejność. Zawsze wybieramy te sztućce, które znajdują się najbardziej na zewnątrz. Kiedy chcemy się napić, przecieramy usta serwetką.
Wydawać by się mogło, że zachowanie podczas jedzenia to błahostka, tak jak wiele innych elementów dobrego wychowania. Jednak wysoka kultura osobista jest bardzo istotna w dorosłym życiu. Może nawet tak bardzo jak wiedza. Właśnie dlatego w naszych kursach staramy się kultywować pozytywne wartości. Takie porady umieściliśmy m. in. w kursie Techniki Pamięciowe Junior.
J.R
„Mnemotechniki niesamowicie przyśpieszają i upraszczają naukę.”
„Mapy myśli są tak przydatne, że się tylko w zasadzie spojrzy i już się wie, o o co chodzi.”
„Ortografia jest ciekawa, śmieszna i pozytywna (...)”
„Kiedy zapominam jak się pisze dany wyraz, to zaraz przypominam sobie postacie i już wiem jak się pisze ten wyraz.”
„Robię mniej błędów ortograficznych.”