Maj to ostatnia prosta do lata, na które wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem. Gdy tylko robi się ciepło, zaczynamy myśleć o aktywności na świeżym powietrzu, np. jeździe na rowerze. Jest jednak szereg rzeczy, o których należy pamiętać, zanim wyruszymy na wycieczkę swoim jednośladem.
Na pierwszym miejscu zawsze powinno stać nasze bezpieczeństwo. Właśnie dlatego do jazdy na rowerze zakładamy kask i zaopatrujemy w odblaski, by pozostać widocznymi dla innych użytkowników ruchu. Kolejnym krokiem jest skontrolowanie sprawności pojazdu. W przypadku roweru będzie to sprawdzenie poziomu powietrza w kołach, upewnienie się, że hamulce działają jak należy i czy mamy możliwość dawania znaków ostrzegawczych. W tej ostatniej kwestii najlepiej skorzystać z klasycznej metody, czyli zwyczajnego dzwonka rowerowego. Ale przede wszystkim należy pamiętać o znajomości znaków drogowych, bez której nasza wycieczka mogłaby stanowić zagrożenie dla nas i naszego otoczenia.
Włączając się do ruchu, powinniśmy znać zasady panujące na drogach czy specjalnie oznaczonych ścieżkach rowerowych. Ułatwią nam to znaki drogowe, dzięki którym będziemy wiedzieć, na co musimy zwrócić uwagę, gdzie możemy poruszać się na rowerze, a gdzie nie. Ale po kolei. Znaki drogowe dzielą się na trzy podstawowe kategorie:
Poza nimi na swojej drodze możemy spotkać znaki informacyjne, które rozpoznamy po prostokątnym kształcie. Ułatwią nam one orientację w terenie, wskazując poszczególne charakterystyczne punkty, np. parkingi, pola namiotowe czy nazwę miejscowości, do której właśnie wjeżdżamy. Są jeszcze znaki dodatkowe. Wskazują np. gdzie znajdziemy szlak rowerowy czy przejazd kolejowy.
Poza klasycznymi znakami na naszej drodze spotkamy sygnalizację świetlną. Odpowiada ona trzem podstawowym kategoriom wymienionym powyżej, gdzie kolor czerwony oznacza „stop”, żółty nakazuje wzmożoną uwagę, a zielony pozwala na wykonanie konkretnego ruchu – zupełnie jak w powiedzeniu „dać komuś zielone światło”.
Jak widać, jazda na rowerze to nie taka prosta sprawa. O wielu rzeczach należy pamiętać i wielu rzeczy należy się nauczyć. Właśnie dlatego warto skorzystać z technik, które przybliżamy w naszych kursach (Techniki Pamięciowe Junior). Są to np. mapa myśli, metoda skojarzeń i pamięć fotograficzna. Ich znajomość pomaga dzieciom nie tylko w nauce, ale też w zdobywaniu praktycznych umiejętności, które można wykorzystać w życiu codziennym.
J.R.
„Mnemotechniki niesamowicie przyśpieszają i upraszczają naukę.”
„Mapy myśli są tak przydatne, że się tylko w zasadzie spojrzy i już się wie, o o co chodzi.”
„Ortografia jest ciekawa, śmieszna i pozytywna (...)”
„Kiedy zapominam jak się pisze dany wyraz, to zaraz przypominam sobie postacie i już wiem jak się pisze ten wyraz.”
„Robię mniej błędów ortograficznych.”