Jego Wysokość Kątomierz

14536876_1269622699735222_164139643_oDzisiaj dzień nauczyciela, dlatego zdecydowaliśmy poświęcić więcej miejsca matematyce. Jak wiadomo, królowa nauk niejedno ma oblicze, więc należałoby nieco sprecyzować pole tematyczne. W tym tekście przybliżymy jedną z podstawowych czynności geometrycznych, jaką jest mierzenie kątów. 

 

Na samym początku chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom z okazji ich święta. Nie ma chyba lepszej sposobności do tego, by przedstawić kilka praktycznych porad, które niewątpliwie okażą się pomocne podczas wykonywania zadań geometrycznych. Potrzebujemy tylko odpowiednich narzędzi i możemy od razu zabierać się do pracy. Podpowiem, że nie chodzi o ekierkę i linijkę, które znaliście wcześniej.

 

Do pomiaru kątów potrzebny nam jest kątomierz (jeden z tych przedstawionych na zdjęciu). Na pierwszy rzut oka to narzędzie może się wydawać nieco skomplikowane, jednak wcale nie jest takie trudne w obsłudze. W celu zmierzenia kąta bierzemy do ręki kątomierz i przykładamy go do wierzchołka w taki sposób, aby półprosta i ramię kąta pokrywało się z kątem zerowym. Następnie przesuwamy się po skali wewnętrznej od zera aż do punktu, który wskazuje drugie ramię kąta. W tym miejscu znajduje się nasz wynik, który zapisujemy. Sam pomiar można uznać za zakończony, ale to nie wszystko, co warto wiedzieć o kątach. W zależności od naszego wyniku jesteśmy w stanie przypisać im poszczególne rodzaje:

Kąt zerowy – 0°

Kąt ostry – 1° – 89°

Kąt prosty – 90°

Kąt rozwarty – 91°-179°

Kąt pełny – 180°

14341799_1269620426402116_1225344770_n

By zapamiętać wspomniane wyżej informacje i utrwalić „obsługę” kątomierza, warto skorzystać z naszych kursów. W kursie Matematyka 4 zawarliśmy wiele różnych ćwiczeń, które pomagają nie tylko w usystematyzowaniu teorii, ale również w opanowaniu niezbędnej wiedzy praktycznej. A praktyka pełni w matematyce znaczącą rolę. Nabyte umiejętności geometryczne otwierają przed młodymi ludźmi mnóstwo perspektyw, a w przypadku niektórych zawodów są wręcz niezbędne (np. w architekturze). Warto zatem poświęcić królowej nauk trochę więcej czasu niż kilka godzin lekcyjnych w szkole.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis