Technika Pierwszej Litery

pierwsza-literaDobra pamięć to jeden z niezbędnych czynników efektywnej nauki. Ogrom materiału, jaki przypada uczniom do zapamiętania, to niewątpliwie twardy orzech do zgryzienia, jednak istnieją sposoby, by proces pochłaniania wiedzy stał się bardziej przystępny i przyjazny. 

 

Owe sposoby przybliżamy naszym podopiecznym w jednym z kursów, a konkretniej Techniki Pamięciowe Junior. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zbiór lekcji, podczas których uczniowie poznają rozmaite metody zapamiętywania przydatnych informacji. Co ważne, są one efektywne i w pełni przyjazne dla dzieci, dzięki czemu nauka staje się łatwiejsza i atrakcyjna. Aby potwierdzić te słowa, zdecydowaliśmy się bliżej zaprezentować jedną z naszych technik, a mianowicie Technikę Pierwszej Litery.

 

Metoda ta polega na ułożeniu historyjek z pierwszych liter słów, które chcemy zapamiętać, dzięki czemu sam proces zapamiętywania ciągów wyrazowych staje się o wiele łatwiejszy. Nasze opowiastki mogą powstawać w rozmaitych formach. Istotne jest, by taką historyjkę łatwo było zapamiętać, a to już w pełni zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka. Mając na uwadze, co pobudza naszą wyobraźnię, tworzymy wierszyki, rymowanki, zwykłe zdania, a nawet rysunki, które później z łatwością sobie przypominamy.

 

Dzięki Technice Pierwszej Litery o wiele łatwiej przychodzi zapamiętywanie nazw miast, rzek, krain geograficznych, planet czy nazwisk. Co ciekawe, metoda ta okazuje się również pomocna przy nauce wyrazów w odpowiedniej kolejności. Właśnie dlatego warto z niej korzystać w przyswajaniu wiedzy geograficznej i historycznej. Jak taka nauka wygląda w praktyce zobrazuje następujący przykład.

 

Jak powszechnie wiadomo, Polska nie zawsze była państwem demokratycznym. Lekcje historii dostarczają wiele ciekawych i przydatnych informacji, jednak mają to do siebie, że oprócz najistotniejszych dat i wydarzeń musimy zapamiętać mnóstwo nazwisk, często w odpowiednim porządku chronologicznym. Tak właśnie jest w przypadku pierwszych władców Polski, czyli Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Śmiałego. Ucząc się tych imion i układając je później we właściwej kolejności naprawdę można się pogubić, warto więc skorzystać z Techniki Pierwszej Litery. Przygotowaliśmy przykład zdania, które ułatwia zapamiętanie odpowiedniej chronologii, a w dodatku nawiązuje do czasów, kiedy w Polsce kwitła monarchia. Brzmi ono następująco:

Mama Bolesława miała krew błękitną”

 

Gorąco zachęcamy do tworzenia własnych zdań uwzględniających Technikę Pierwszej Litery. Dzięki temu nauka stanie się efektywniejsza i twórcza. Tę i wiele innych metod zawarliśmy we wspomnianym kursie Technik Pamięciowych Junior, na który serdecznie zapraszamy. Dobra pamięć to podstawa, dlatego warto ją pielęgnować.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis