Dobra pamięć to jeden z niezbędnych czynników efektywnej nauki. Ogrom materiału, jaki przypada uczniom do zapamiętania, to niewątpliwie twardy orzech do zgryzienia, jednak istnieją sposoby, by proces pochłaniania wiedzy stał się bardziej przystępny i przyjazny.
Owe sposoby przybliżamy naszym podopiecznym w jednym z kursów, a konkretniej Techniki Pamięciowe Junior. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zbiór lekcji, podczas których uczniowie poznają rozmaite metody zapamiętywania przydatnych informacji. Co ważne, są one efektywne i w pełni przyjazne dla dzieci, dzięki czemu nauka staje się łatwiejsza i atrakcyjna. Aby potwierdzić te słowa, zdecydowaliśmy się bliżej zaprezentować jedną z naszych technik, a mianowicie Technikę Pierwszej Litery.
Metoda ta polega na ułożeniu historyjek z pierwszych liter słów, które chcemy zapamiętać, dzięki czemu sam proces zapamiętywania ciągów wyrazowych staje się o wiele łatwiejszy. Nasze opowiastki mogą powstawać w rozmaitych formach. Istotne jest, by taką historyjkę łatwo było zapamiętać, a to już w pełni zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka. Mając na uwadze, co pobudza naszą wyobraźnię, tworzymy wierszyki, rymowanki, zwykłe zdania, a nawet rysunki, które później z łatwością sobie przypominamy.
Dzięki Technice Pierwszej Litery o wiele łatwiej przychodzi zapamiętywanie nazw miast, rzek, krain geograficznych, planet czy nazwisk. Co ciekawe, metoda ta okazuje się również pomocna przy nauce wyrazów w odpowiedniej kolejności. Właśnie dlatego warto z niej korzystać w przyswajaniu wiedzy geograficznej i historycznej. Jak taka nauka wygląda w praktyce zobrazuje następujący przykład.
Jak powszechnie wiadomo, Polska nie zawsze była państwem demokratycznym. Lekcje historii dostarczają wiele ciekawych i przydatnych informacji, jednak mają to do siebie, że oprócz najistotniejszych dat i wydarzeń musimy zapamiętać mnóstwo nazwisk, często w odpowiednim porządku chronologicznym. Tak właśnie jest w przypadku pierwszych władców Polski, czyli Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Śmiałego. Ucząc się tych imion i układając je później we właściwej kolejności naprawdę można się pogubić, warto więc skorzystać z Techniki Pierwszej Litery. Przygotowaliśmy przykład zdania, które ułatwia zapamiętanie odpowiedniej chronologii, a w dodatku nawiązuje do czasów, kiedy w Polsce kwitła monarchia. Brzmi ono następująco:
„Mama Bolesława miała krew błękitną”
Gorąco zachęcamy do tworzenia własnych zdań uwzględniających Technikę Pierwszej Litery. Dzięki temu nauka stanie się efektywniejsza i twórcza. Tę i wiele innych metod zawarliśmy we wspomnianym kursie Technik Pamięciowych Junior, na który serdecznie zapraszamy. Dobra pamięć to podstawa, dlatego warto ją pielęgnować.
J.R.
„Mnemotechniki niesamowicie przyśpieszają i upraszczają naukę.”
„Mapy myśli są tak przydatne, że się tylko w zasadzie spojrzy i już się wie, o o co chodzi.”
„Ortografia jest ciekawa, śmieszna i pozytywna (...)”
„Kiedy zapominam jak się pisze dany wyraz, to zaraz przypominam sobie postacie i już wiem jak się pisze ten wyraz.”
„Robię mniej błędów ortograficznych.”