Matematyczne ciekawostki na wakacje

zagadki_matematyczne_mainLipiec to miesiąc, w którym słońce świeci najmocniej, najwięcej czasu spędzamy nad wodą i kiedy pozwalamy sobie na największe kulinarne grzeszki. Pamiętajmy, że matematyka towarzyszy nam każdego dnia, nawet w trakcie letniego wypoczynku. Mając na uwadze to, jak istotną rolę w naszym życiu pełni królowa nauk, prezentujemy kilka matematycznych ciekawostek, które prezentujemy swoim kursantom.

 

Każdy dzień rozpoczyna się od wschodu słońca, jednak o innej godzinie pojawi się ono w Polsce, a o innej w Japonii. Dawniej każde miasto wyznaczało własny czas lokalny. Aby nad tym zapanować, w roku 1879 Kanadyjczyk Stanford Fleming zaproponował podział naszego globu na 24 strefy czasowe. System, który obowiązuje do dzisiaj, wprowadzano aż do roku 1929. Pamiętajmy zatem, by przestawić swoje zegarki, jeśli wybieramy się do kraju z innej strefy czasowej.

 

Ogromne porcje jedzenia na talerzu mogą sprawiać wrażenie. Jeszcze bardziej imponujące są potrawy, które zostały przyrządzone tylko po to, by bić poszczególne rekordy. Np. największy hamburger ważył 2,5 tony i został przygotowany w USA. Tam również upieczono gigantycznego pączka z dżemem, który miał 1,7 tony. Z kolei najdłuższa pizza na świecie o długości 1010,28 została przyrządzona w Krakowie. Jeśli mamy jeszcze miejsce w żołądku, warto spróbować słodkiego deseru. Największy na świecie lizak miał smak waniliowo-czekoladowo-orzechowym i ważył 8,78 tony. Został wyprodukowany w naszym kraju, a konkretniej w Kaliszu.

 

Czas po jedzeniu można sobie umilić na różne sposoby. Na koniec przygotowaliśmy dla Państwa krótką zabawę. W matematyce można układać różne sztuczki. Mogą to być np. zadania, w których wynik zawsze będzie taki sam, bez względu na to, jaką liczbę wybierzemy. Taka jest właśnie nasza zagadka, którą prezentujemy za pomocą poniższej tabeli:

zagadka matmikusia

J.R.

 

 

 

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis