Kto czyta, nie błądzi

czytanie_mainBiblioteka Narodowa w swoich badaniach dotyczących czytelnictwa w Polsce dowodzi, że coraz mniej osób sięga po książki. W 2015 roku tylko 37 % ankietowanych Polaków przyznało się do lektury co najmniej jednej pozycji. Ten niepokojący fakt nie stawia naszego społeczeństwa w najlepszych świetle, dlatego warto się zastanowić, jakie czynniki mają wpływ na zanik czytelnictwa.

 

Na samym początku należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego czytamy tak mało? Jednym z powodów będzie stara dobra wymówka, a mianowicie brak czasu. Z drugiej strony w ciągu dnia uderza w nas tyle bodźców zewnętrznych, że trudno o chwilę skupienia. Wibrujące smartfony, nachalne reklamy w radiu czy telewizji… W dzisiejszym świecie bardzo łatwo jest się zdekoncentrować. Poza tym nie ulega wątpliwości, iż ludzki mózg zdecydowanie lepiej toleruje ruchome obrazy od zwykłego tekstu. Książki nie są już tak atrakcyjne i coraz rzadziej traktuje się je jako formę spędzania wolnego czasu. Do tego zamiast zachęcić naszych podopiecznych do czytania, wolimy włączyć kreskówki. A to właśnie lata dziecięce kształtują w człowieku poszczególne nawyki. Zachęcając dzieci do czytania, pomagamy im się rozwijać.

 

Zdaje się, że okres wakacji to znakomita okazja żeby sięgnąć po książkę. Dłuższe wieczory, mniej obowiązków, więcej wolnego czasu… Załoga Europejskiego Instytutu Szkoleniowego przygotowała listę zalet płynących z czytania. Dobra książka pozwala nam uciec od codziennych problemów. Strapione dziecko poczuje się o wiele lepiej, kiedy pozna historię dzielnego rycerza czy pięknej księżniczki. Dzięki temu nasi podopieczni będą wyciszeni i zrelaksowani. Czytając rozwijamy również swoją wyobraźnię. To ogromna zaleta książek, gdyż w przypadku ruchomych obrazów wszystko zostaje podane na tacy. Z kolei lektura pozwala czytelnikom na indywidualną „projekcję” poszczególnych miejsc i postaci. Poza tym czytanie pomaga w nauce. Przede wszystkim poprawia pamięć i koncentrację, a także otwiera przed naszym umysłem nowe horyzonty. Na dodatek nie ma lepszego sposobu na poszerzenie słownictwa niż czytanie książek. Dzięki temu stajemy się bardziej elokwentni, a przez kontakt ze słowem pisanym ortografia nie sprawia już takich problemów.

 

Mając na uwadze powyższe zalety, przygotowaliśmy dla Państwa kilka porad, które pozytywnie wpływają na efektywność lektury. Przede wszystkim należy zadbać o wygodę. Pamiętajmy przy tym, by wystrzegać się pozycji leżącej. Nie jest tajemnicą, że dłuższe leżenie (nawet z książką w ręce) wywoła poczucie senności. Przed rozpoczęciem lektury warto wyznaczyć sobie jakiś cel. Może to być ilość stron, które mamy zamiar przeczytać w danym dniu, bądź czas, jaki mamy zamiar poświęcić naszej książce. W trakcie samego czytania ważne jest, by stale pracować nad swoją uwagą. Istotną rolę odgrywa tutaj czytanie z zaciekawieniem. Dzięki temu o wiele więcej informacji pozostanie w naszej głowie. Trzeba jednak pamiętać, że trudno skupić się dłużej niż 20 minut. Nie ważne zatem, jak ciekawa byłaby książka, warto robić sobie krótkie przerwy.

 

Czujemy się zobligowani, by wspomnieć, że czytanie jest jednym z elementów naszego kursu Technik Pamięciowych Junior. Pomimo tego, iż dla nas stanowi metodę dydaktyczną, dzieci w lekturze mogą odnaleźć o wiele więcej. Czytanie to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim znakomita forma spędzania wolnego czasu. Po książki warto sięgać już w latach młodości. Nie trzeba od razu czytać opasłych tomów, wszak wydawcy dbają o to, by na rynku znalazły się pozycję przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej. Istotny jest również odpowiedni dobór tematyki. I z tą kwestią nie powinno być problemów, gdyż różnorodność gatunkowa pozwala na wybór książki odpowiadającej naszym zainteresowaniom. Poza tym warto czytać wspólnie z dzieckiem, by pobudzić je do dyskusji. Dzięki temu dajemy swoim podopiecznym dobry przykład i pomagamy wyrażać własne zdanie na temat przeczytanego tekstu.

 

Czy nie warto zatem zadbać o wzrost czytelnictwa? Czytanie to inwestycja w przyszłość, znakomita pomoc w nauce, a przede wszystkim forma rozrywki. Nie ulega wątpliwości, że łączenie przyjemnego z pożytecznym ma znakomity wpływ na efektywność wykonywanych czynności. Jeśli nasi podopieczni zaczną sięgać po książki już od lat dziecięcych, nie będą mieli problemów z językiem ojczystym, pamięcią i wyobraźnią. A poza tym miło spędzą czas.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis