Mapa towarzyszy ludzkości od bardzo dawna. Dzięki niej wędrowcy odnajdują właściwą drogę, podróżnicy trafiają do celu, a turyści obierają najbezpieczniejsze szlaki. Taka pomoc może okazać się przydatna w każdej sytuacji. Można powiedzieć, że bez mapy ani rusz, dlaczego więc nie wykorzystać jej jako jednej z metod nauki?
Europejski Instytut Szkoleniowy traktuje ją jako jeden z podstawowych elementów kursu Techniki Pamięciowe Junior. Nauka z pomocą mapy myśli może się okazać bardzo efektywna, dlatego warto poświęcić kilka słów samej metodzie. Jest to forma zapisu informacji i może być wykorzystywana do nauki każdego przedmiotu (matematyki, historii, przyrody, języków itd.) i tworzenia planu pracy. Mapa myśli to najlepsze notatki na świecie, ponieważ uczeń tworzy ją samodzielnie, dzięki czemu łatwiej jest mu przyswoić dany materiał. Co istotne, informacje nie muszą pojawiać się wyłącznie w formie pisanej, ale również rysunkowej. Bez wątpienia wykorzystanie tej metody poprawia efektywność nauki. Jak zatem wykonać mapę myśli, by uzyskać pożądane rezultaty?
Na dobry początek należy przygotować kartkę papieru (najlepiej w formacie A4), a także coś do pisania i rysowania. Ważne jest, by kredki i długopisy były kolorowe, ponieważ dzięki temu uczeń o wiele łatwiej przyswoi materiał. Jak wiadomo, ludzki mózg dzieli się da wie półkule: lewą, odpowiedzialną za logiczne myślenie (zapamiętywanie liczb i słów), i prawą, odpowiadającą za wyobraźnię. Nauka z wykorzystaniem mapy myśli, na której będą się znajdować kolorowe rysunki, pobudzi do pracy obie półkule. Wracając do czynności przygotowawczych, na środku kartki rysujemy elipsę i wpisujemy wybrany wcześniej temat. Następnie od środkowego rysunku prowadzimy ramiona, na których zapisujemy skojarzenia związane z główną tematyką. Mogą się one rozchodzić w dowolnym kierunku, dzięki czemu nasze mapy uzyskają rozmaite kształty. Wszystko zależy od tego, jak szeroki jest temat główny. My proponujemy dwa: słońca i sieci pająka. W pierwszym ramiona rozchodzą się tylko od głównej elipsy, zaś w drugiej poszczególne skojarzenia mogą się ze sobą łączyć.
Mapa myśli jest zatem siecią wyrazów i obrazów skupionych wokół nadrzędnego tematu. Ich tworzenie sprawia, że proces uczenia jest prosty, efektywny, a także przyjemny. Właśnie dlatego jest ona jednym z najważniejszych elementów naszych kursów, na które serdecznie zapraszamy.
J.R.
„Mnemotechniki niesamowicie przyśpieszają i upraszczają naukę.”
„Mapy myśli są tak przydatne, że się tylko w zasadzie spojrzy i już się wie, o o co chodzi.”
„Ortografia jest ciekawa, śmieszna i pozytywna (...)”
„Kiedy zapominam jak się pisze dany wyraz, to zaraz przypominam sobie postacie i już wiem jak się pisze ten wyraz.”
„Robię mniej błędów ortograficznych.”