Poradnik dobrego rodzica

Wystarczy wejść rodzic-poradnikdo pierwszego lepszego hipermarketu i zerknąć na półki z artykułami dla dzieci, by stwierdzić, że idealny prezent na Dzień Dziecka jest w zasięgu ręki. Kolejna lalka czy gra komputerowa może dostarczyć kilku godzin rozrywki, ale nigdy nie będzie inwestycją w przyszłość naszej pociechy. Dlatego warto pomyśleć, czy podarunek musi być materialny? 

 

Przecież najlepsze, co można dać dziecku, to być dobrym rodzicem. Co prawda nie ma jeszcze dziedziny edukacji, która zajmowałaby się wzorowym rodzicielstwem, ale zdecydowaliśmy się zaproponować Państwu krótki poradnik przygotowany przez zespół trenerów Europejskiego Instytutu Szkoleniowego. Dzięki niemu dowiedzą się Państwo, jak pomóc swojemu dziecku odnosić sukcesy w nauce.

 

Miejsce pracy

 

Istotne jest, żeby w pomieszczeniu panował ład i porządek, ponieważ zbędne przedmioty mogą rozpraszać. Takiemu rozproszeniu ulegają przeważnie wzrokowcy. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę i świeże powietrze. Latem można otworzyć okno, zaś zimą należy wietrzyć pokój co 20-30 minut. Te zabiegi korzystnie wpłyną na koncentrację, a jak wiadomo, podczas nauki jest ona najważniejsza.

 

Stałe pory nauki

 

Przyzwyczajenie umysłu do wzmożonej koncentracji o konkretnej porze dnia znakomicie wpływa na szybkość i efektywność nauki. Istotne jest także robienie krótkich przerw, najlepiej co 15 minut. Dzięki nim proces uczenia staje się efektywniejszy, ponieważ nasz umysł jest bardziej skoncentrowany. Ponadto, należy uszanować fakt, że dziecko się uczy i w miarę możliwości nie przeszkadzać. Warto zatem ustalić taką porę, w której uczeń nie będzie bombardowany przez zbędne bodźce takie jak telewizja czy radio.

 

Odpowiednia dieta

 

Uczucie głodu ma negatywy wpływ na cały organizm. Warto zadbać o to, by dziecko coś zjadło zanim przejdzie do procesu uczenia się. Trzeba jednak pamiętać o tym, że posiłek powinien zostać zjedzony co najmniej 30 minut przed nauką, żeby wyeliminować szkodliwe skutki trawienia, do których można zaliczyć rozproszenie i poczucie senności. Warto również dopilnować, by dziecko miało stały dostęp do wody, ponieważ nawodniony organizm jest bardziej efektywny. Poza tym dziecku należy ograniczyć słodycze. Ich nadmiar sprawia, że po chwilowym wzroście energii, jej poziom spada jeszcze bardziej. Negatywnych skutków nadmiaru cukrów prosty w organizmie jest bardzo dużo, od próchnicy zębowej, przez zaburzenia emocjonalne, a na otyłości kończąc. Można je zastąpić zdrowymi przegryzkami, np. marchewką czy rodzynkami.

 

Sen i aktywność fizyczna

 

Odpowiednia ilość snu sprawia, że organizm jest zregenerowany, a co za tym idzie, dziecku starcza sił do ponownej nauki i zabawy. Poza tym gdy śpimy, wyuczony materiał układa się w naszej pamięci. Istotne jest, by nasze pociechy kładły się najpóźniej o 21 i spały 8 godzin. Korzyści ze snu można czerpać nie tylko w celu nauki. Od jego rytmu uzależnione jest wydzielanie niektórych hormonów, zwłaszcza hormonu wzrostu, który wydziela się tylko, kiedy śpimy. Na dodatek sen redukuje stres. Ważna jest również regularna aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu. Ruch poprawia samopoczucie, niweluje negatywne emocje, a poza tym ma bardzo dobry wpływ na rytm serca. Dzięki temu dziecko zawsze będzie w pełni sił do nauki.

 

Nagroda

 

Nagroda po zakończonej nauce to znakomita motywacja do dalszej pracy. Nagradzane dzieci czują się dowartościowane i chętniej się uczą. Nie musi to być nic spektakularnego, wystarczy uścisk dłoni, wspólne spędzanie czasu itp. Dzięki temu dziecko buduje pewność siebie.

 

Zastosowanie powyższych porad znacząco wpłynie na efektywność nauki Państwa dzieci. Należy jednak pamiętać, że nie liczą się tylko osiągnięcia. Nie od razu Rzym zbudowano, a Einstein nie urodził się geniuszem. Ważne jest, by dziecko czuło się zmotywowane do dalszej pracy i wiedziało, że w nie wierzymy. Podtrzymywanie na duchu sprawi, że nasza pociecha poczuje się spełniona i łatwiej jej będzie zrealizować marzenia zawodowe. Kto wie, może zostanie drugim Einsteinem?

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis