Agresja – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Agresja u każdego wzbudza pejoratywne skojarzenia, ale wszystko wskazuje na to, że społeczeństwo nie do końca jest wstanie poradzić sobie z tym problemem. Niepokoić może też fakt, że coraz częściej słyszymy o agresywnych zachowaniach wśród dzieci i młodzieży.

 

Jak się okazuje, problematyczne może okazać się samo zdefiniowanie tego terminu, dlatego warto zacząć w tym miejscu. Agresja to wyładowanie swojego niezadowolenia na rzeczach lub osobach. Większości to wyładowanie będzie się kojarzyło z przemocą fizyczną, ale to tylko jedna strona medalu. Jest jeszcze agresja wyrażana za pomocą słów (werbalna), która może okazać się nawet gorsza w skutkach. Ale to nie wszystko. Istnieje jeszcze autoagresja, czyli rozładowaniu wspomnianych już niezadowolenia i gniewu na samym sobie. Widać zatem wyraźnie, że już na poziomie teoretycznym agresja stanowi nie lada wyzwanie, a to dopiero początek.

 

Problem polega na tym, że agresję sprzedaje się wszędzie. Pojawia się w książkach, filmach, grach komputerowych czy innych środkach masowego przekazu. Co gorsza, w niektórych przypadkach jest nawet aprobowana. Dziecko styka się z nią od najmłodszych lat bez względu na to, że na poszczególne tytuły zostały nałożone ograniczenia wiekowe. Młoda osoba oglądając przemoc, a nawet stosując ją za pośrednictwem gier komputerowych, może wyciągnąć pochopne wnioski i przenieść te zachowania do własnego życia.

 

Ale zrzucenie całej winy na media byłoby niesprawiedliwe. Wszystko można przecież kontrolować. Agresywne zachowania zazwyczaj wynosi się z autopsji. Bijąc dziecko (klapsy w ramach kary też się liczą), należy liczyć się z tym, że ono też kogoś uderzy. Jeżeli postanowimy zganić kogoś w obecności swoich pociech, możemy być pewni, że wyłapią te słowa i użyją ich pod adresem kolegów z klasy.

 

Osobowość człowieka kształtuje się od najmłodszych lat. Jeżeli sami przejawiamy agresywne zachowania, to musimy pamiętać o tym, że w 90% nasze dzieci też będą się do nich uciekać. W naszym interesie leży to, by nauczyć je radzić sobie z problemami na inne sposoby. Jak zatem można rozładować gniew czy niezadowolenie?

 

Bardzo dobrym sposobem jest wysiłek fizyczny. Świeże powietrze oczyszcza umysł, a grając w piłkę całą złą energię zostawiamy na boisku. Właśnie dlatego znakomitym rozwiązaniem są dodatkowe zajęcia sportowe. Należy również pamiętać, że żadne dziecko nie jest gotowe na spotkanie z  takimi postaciami jak Rambo. Warto stale kontrolować to, jak nasze dziecko spędza czas wolny, czym się interesuje, a także jakie trendy panują wśród danej grupy wiekowej. Młodzi ludzie powinni mieć styczność z bohaterami, którzy mogą ich czegoś nauczyć. Przykładem może być tutaj Maks Ciekawski, jedna z postaci, którą można spotkać w naszych kursach.

 

Może się jednak okazać, że dziecko i tak może stać się świadkiem agresywnych zachować, np. w szkole czy podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. W tym przypadku można dążyć do zmiany otoczenia, co nie zawsze kończy się sukcesem. Zakazany owoc kusi najbardziej, dlatego można sięgnąć po inną metodę – zaufanie. Tłumacząc dziecku, jakich zachowań czy ludzi należy unikać, jakie wzorce są prawidłowe, a jakich należy się wystrzegać, przekazujemy mu niezbędną wiedzę. Później to już w jego kwestii leży wyciągnięcie właściwych wniosków, a my jako rodzice możemy jedynie mu w tym pomóc.

 

J.R.

Witaj na blogu EIS

Nazywam się Justyna Kantyka i wraz
z całym zespołem Eis, od ponad 13 lat pomagamy Rodzicom w edukacji ich dzieci, poprzez nowoczesne metody, ponieważ wierzymy, że można uczyć się szybko i przyjemnie.
Jestem m.in.: współautorką książek do nauki ortografii:

1. „Ortografia inaczej, czyli zobacz, zapamiętaj i nie wkuwaj”

2. „Ortografia inaczej, czyli spacer po ortograficznej łące”.

3. Serii 6 książeczek „ Ortografia inaczej, czyli nauka przez skojarzenia”.

Książki rozeszły się w ponad 45 000 egzemplarzy. Są rekomendowane przez Rzeczoznawcę Ministerstwa Edukacji Narodowej Prof. UŚ dr hab. Dariusza Rotta oraz przez wykładowcę uniwersyteckiego z zakresu edukacji polonistycznej dr Zofię Adamczykową.
Celem serwisu eis.edu.pl jest pokazanie Ci krok po kroku jak skutecznie pomóc dziecku w nauce. System, o którym piszemy nie jest oparty na tradycyjnej nauce, lecz na technikach pamięciowych. Dlatego też jest bardzo skuteczny i trwały. Oprócz przekazywania informacji o tym co robimy, jakie programy mamy dla Twojego dziecka, chcemy Ci także pokazać jak skutecznie motywować dziecko do nauki.
Dlatego zapraszamy Cię do stałego odwiedzania serwisu eis.edu.pl i zapisania go w ulubionych.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania napisz na justyna.kantyka@eis.edu.pl

Opinie o eis